Krok 1: Zbavte se nečistot
Písečné pláže, bláto nebo prach. To jsou hlavní nepřátelé, se kterými se naše obuv v létě setkává. Během letních měsíců nasbírají boty vrstvu nečistot a často tak ztratí svojí zářivou barvu, zejména pokud vlastníte bílý pár obuvi. Prvním krokem k obnovení původní barvy letní obuvi je důkladné, ale přitom šetrné odstranění všech nečistot. Začněte kartáčováním suchých bot pomocí kartáče s jemnými štětinami tak, abyste se nejprve zbavili částic, které jdou snadno odstranit. K suchému čištění textilní obuvi, materiálů z mikrovlákna nebo velurové usně můžete použít také suchý sprej, například Collonil SOFT CLEANER.
Poté použijte k čištění vlhký hadřík nebo houbičku spolu se speciálním roztokem určeným k odstraňování nečistot. Čisticí přípravek nanášejte na obuv krouživými pohyby. Vyvarujte se však nadměrnému namáčení materiálu, zvláště u kožených bot, a už v žádném případě neperte boty v pračce.
Nečistoty následně setřete jemným hadříkem nebo navlhčenou houbičkou a nechte boty důkladně proschnout, abyste předešli deformaci nebo tvorbě plísní. V případě silného znečištění proces opakujte.
Při čištění buďte obzvlášť opatrní, pokud vlastníte obuv vyrobenou z broušené kůže (tedy všechny druhy kůže se sametovým povrchem, které můžete znát také pod názvem nubuková nebo velurová useň). Pokud jsou boty jen mírně znečištěné, vyhněte se použití vody a na sucho použijte speciální kartáček určený pro tento typ materiálu, a to například Collonil NUBUK CLEANER. Kartáčujte boty vždy jen jedním směrem – vyhnete se tak poškození sametového povrchu. Pokud suché čištění nestačí, použijte čisticí prostředek na broušenou kůži. Mýdlo na ruce ale nechte v koupelně – citlivou kůži obuvi by vysušilo a poničilo.
Letní sandály Rieker z broušené kůže
Dostatečnou péči věnujte také světlým a bílým botám. Bílé kožené boty je potřeba čistit pravidelně – jedině tak zachováte jejich zářivou barvu. Použít můžete třeba čistící pěnu Collonil LEATHER SOAP, která poslouží k odstranění nečistot z hladké usně, syntetiky i gumy. Po nanesení čistící pěny povrch opatrně setřete hadříkem do čista a nechte uschnout volně na vzduchu.
Univerzální a nadčasové bílé tenisky Rieker
Krok 2: Nechte boty vysušit co nejdéle
Po čištění přichází na řadu sušení, které je klíčové pro udržení tvaru obuvi a vyhnete se tak poškození materiálu. Nikdy nesušte boty přímo na slunci nebo u intenzivních zdrojů tepla, jako je radiátor nebo fén. Nejenže tak poničíte materiál bot, ale mohou tak popraskat jejich podrážky a švy ztratit svoji pružnost. Nechte boty volně vyschnout v pokojové teplotě v dobře větrané místnosti.
Pro urychlení procesu sušení a pro absorpci vlhkosti vložte do bot savý materiál – například novinový papír nebo speciální sušící vložky. Pozor však na barevné noviny, které dovnitř rozhodně nepatří a mohou obuv zabarvit. Tuto výplň vyměňujte pravidelně každé 2 až 3 hodiny.
Pokud vlastníte kožené semišové boty a s jejich namočením jste to trochu přehnali, vetřete do nich během schnutí občas trochu včelího vosku, který pomáhá kůži změkčovat. Navíc zabraňuje pomačkání a popraskání. Před nanesením včelího vosku se vždy ujistěte, že je obuv čistá a suchá, až poté můžete malé množství vosku rovnoměrně nanést. Po aplikaci nechte vosk úplně zaschnout a zakončete jemným vykartáčováním, aby si obuv zachovala přirozenou texturu. Do příliš vlhkých kožených bot můžete také vložit prázdnou láhev od vody, díky čemuž zabráníte ohýbání svršku a vzniku nežádaných trvalých záhybů.
Sušení bot rozhodně nepodceňujte a buďte trpěliví. Boty se vám odvděčí svou zachovalou kvalitou materiálu i barvy. Na závěr použijte osvěžovač, který vnitřek boty vydezinfikuje a zabrání tvorbě zápachu. Vyzkoušet můžete třeba sprej Shoeboy's SHOE FRESH se svěží citrusovou vůní, který účinně odstraní všechny nahromaděné bakterie.
Krok 3: Bez impregnace ani krok
Jestli něco patří k těm nejdůležitějším krokům péče o obuv, tak je to impregnace, na kterou mnozí z nás ale bohužel často zapomínají. Vhodně zvolená impregnace boty ochrání před vlhkostí, prachem a špínou. Speciální péči si žádají zejména kožené modely, které jsou zvlášť náchylné k poškození vodou a skvrnám. Impregnační sprej nebo krém tedy vybírejte vždy podle typu materiálu bot. Aplikujte impregnaci ve vrstvách tak, abyste rovnoměrně pokryli celý povrch obuvi. Poté nechte impregnaci zaschnout na vzduchu při pokojové teplotě.
Dejte pozor při výběru vhodné impregnace pro koženou obuv – nevhodná volba impregnace může totiž kožené boty nevratně poškodit. Doporučujeme například impregnaci pro všechny druhy usní Collonil WATERSTOP + UV FILTR, která kožené boty ochrání nejen proti vlhkosti a znečištění, ale zabrání také vyblednutí původní barvy.
Kožené luxusní lodičky Hispanitas se sponou
Pro zachování zářivé barvy obuvi vyrobené z jemné hladké usně nebo syntetických materiálů můžete zvolit také barvu aktivující ošetřující krém, například COLLONIL SOFT PRAKTIC. Ten je obohacen o včelí vosk, jojobový olej a silikon, díky kterým materiál vyživuje a vytváří nezaměnitelný lesk.
Nebesky modré tenisky Rieker
Krok 4: Připravte letní obuv na zimní spánek
Aby vaše letní obuv zůstala v perfektním stavu i příští rok, je potřeba ji uložit na vhodné místo. Po dokončení impregnace a úplném vyschnutí uložte boty do suchého, tmavého a dobře větraného prostoru. Použijte originální krabice od bot nebo speciálních úložné boxy, které obuv ochrání před nánosy prachu a mechanickým poškozením. Pokud vlastníte větší množství obuvi, uspořádejte si jednotlivé krabice nebo boxy systematicky podle materiálu nebo typu bot.
U kožených a jemnějších materiálů doporučujeme do bot vložit speciální napínáky nebo zmačkaný kancelářský papír. Díky tomu udržíte tvar boty a zabráníte tak vzniku nepěkných záhybů.
Tip na závěr: Buďte o krok napřed a udržujte boty v kondici
Nezapomínejte ani na pravidelnou údržbu obuvi během jejího nošení. Než letní kousky na několik měsíců odložíte, dbejte na pravidelné čištění a impregnaci. A jak často obuv čistit a impregnovat? Záleží na tom, jak často boty nosíte.
Pokud obuv používáte denně, očistěte jejich povrch pomocí speciálního čistícího spreje jednou týdně. Boty, které nosíte jen párkrát do měsíce, stačí vyčistit po každém nošení nebo před dalším použitím, pokud jste je delší dobu nenosili. Frekvence impregnace bot se liší hlavně podle materiálu. Kožené a semišové boty naimpregnujte před prvním nošením a poté postup opakujte přibližně každé 2 až 3 měsíce, nebo častěji v závislosti na tom, jak často se obuv setkává s vlhkostí a špínou.
Textilní boty a obuv ze syntetických materiálů nemusíte impregnovat tak často, obvykle stačí jednou za sezónu, pokud nejsou vystaveny extrémním podmínkám. Vždy dodržujte doporučení výrobce na údržbu konkrétního typu obuvi a používejte produkty vhodné pro daný materiál. Pravidelná údržba a impregnace je základ, pokud chcete udržet své boty v dobrém stavu, ale také prodloužit jejich životnost a zlepšit celkový vzhled.